Yanlışlıklar Komedyası Hakkında Konu Özet Analiz William Shakespear


Esa
14.5.2019
 
Yazıda  “Yanlışlıklar Komedyası The Comedy of Errors William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku , eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği Yanlışlıklar Komedyası  ,  William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
 
Yanlışlıklar Komedyası özgün adı ile The Comedy of Errors ), İngiliz ve Dünya edebiyatının dev ismi W.Shakespeare’in ilk defa 28 Aralık 15941594 Noel’in de  Gray’s İnn salonunda  oynanmış [1]daha sonra kitap haline getirilmiş oyunudur.
 
Bu oyun 1594 yılında ortaya çıkan veba salgınından sonra pek çok tiyatro topluluğunun dağıldığı ve bazı kumpanyaların birleşmek zorunda kaldığı W.Shakespeare’nin de bir tiyatrocu olarak nam salmaya başladığı yıllarda sahnelenir. [2] Eserin kitap olarak ilk basımı ise Shakespeare’in ölümünden sonra ve 1623 yılında First Folio’da yapılmıştır.
 
W.Shakespeare diğer birçok eserinde de olduğu gibi bu eserini de kendisinden önce yazılmış olan eserlerden ilham alarak veya büyük ölçüde onlara dayanarak yazmıştır. W.Shakespeare bu eserini de Roma’lı tiyatrocu Plautus’un Menaechmi ve Amphitruo “ İkizler “ [3]adlı oyunu ile Apollonius of Tyre adlı Orta Çağ da çok sevilen romantik bir masaldan büyük ölçüde faydalanarak yazmıştır.
 
Shakespeare’in ilk oyunlarından birisi olan bu oyun aynı zamanda onun komedi türünde yazdığı ilk oyunlarından birisi olduğu gibi yazarın en kısa oyunu olarak da bilinir. Oyunun mekânın Efes kenti olması Türkiye için ayrı bir önem taşır. Oyunda Efes,  cinlerin, perilerin, büyücülerin mekânı olarak gösterilmiştir.
 
Yanlışlıklar Komedyası,  klasik tragedyaların üç birlik kuralına uygun olarak yazılmış çağına göre modern bir komedyadır.  Yaza
 
OYUNDAKİ KARAKTERLER
 
Solinus : Efes Dükü
Egeon :  Kaybolan ailesini arayan Sirakuzalı  tüccar
Emiliya : Tüccar Egeo’nun karısı ikizlerin annesi  Efes Manastırı başrahibesi.
Efesli Antifolus ve Sirakuzalı Antifolus :  Egeon ve Emilia’nin öz ikizleri
Efesli Dromiyo ve Sirakuzalı Dromiyo : Egeon’un  oğulları için satın aldığı ikiz köleler. Bu ikiz köle  herbiri kendi şehrinden olan Antifalos’a hizmetkar.
Adriyana :  Efesli Antifolus’un karısı
Luciana : Adriyana’nın kız kardeşi
Luce : Adriyana’nin mutfak hizmetçisi,
 
 
KONUSU
 
Epidamnum'da Tüccar Egeon’un karısı Emilia ile aynı kentte yaşayan köylü bir kadın aynı saatlerde ikiz oğlan doğururlar. Bunu duyan Tüccar Egeon oğullarına hizmet etmeleri için o köylü kadının ikiz çocuklarını satın alır. Ancak dönerken bindikleri gemi kaza yapmış, Egeon'un karısı, oğlu ve köle çocuklarından biri de kaybolmuştur. Kazadan kurtulan ikizler büyüdükten sonra kaybolan kardeşlerini bulmak için Siraküza'ya giderler. Bunun üzerine aynı yerde bulunan ve birbirlerinden haberleri olmayan ikizlerin karıştırılması ile ortaya birçok yanlışlıklar, karmaşalar ve komik olaylar çıkar.
 
OYUNUN TEMASI
Kimlik kamaşası, algı ve gerçeklik yanılgısı ile ortaya çıkan karmaşa ve aşktır.
 
 
OYUNUN ÖZETİ 
 
Siraküzalı tüccar Egeon, Siraküza’lıların düşmanı olan Efes’e gelmek zorunda kalmış ve Efes Dük’üne yakalanmıştır. Yasalar göre eğer bir Siraküzalı, Efes’te yakalanırsa ya bir marklık bir kefalet ödeyecek ya da idam edilecektir.
 
 
Böyle bir parayı ödeme imkânı olmayan Egeon, Efes Dük’üne halini arz eder.  Bir iş için gittiği Epidamnum'da Tüccar Egeon’un karısı Emilia ile aynı kentte ve kaldıkları handa yaşayan köylü bir kadın aynı saatlerde ikiz oğlan doğurmuşlar, bunu öğrenen Egeon’da büyüdüklerinde kendi oğullarına hizmet etmeleri için o köylü kadının ikiz çocuklarını köle olarak satın almıştır. Fakat satın aldığı çocuklar, karısı ve kendi oğulları olan ikizleri ile kentlerine dönerlerken bindikleri gemi kaza yapmış, Egeon'un karısı, bir oğlu ve köle çocuklarından birisi kazada kaybolmuştur
 
 
Kazadan kurtulan ikizler on sekiz yaşına basınca kaybolan kardeşlerini bulmak için Siraküza’dan ayrılıp kardeşlerini aramaya çıkmışlar, onlar da dönmeyince bu defa da Egeon, onları bulabilmek umudu ile beş yıl dolaştıktan sonra onların izlerini Efes’e bulmuştur. Şimdi ise Egeon yakalanmış o gün akşama kadar o kefalet bedelini ödeyemez ise idam edilecektir.
 
Egeon’un öz ikizlerinden olan Siraküzalı oğlu Antipholus ile kölesi Siraküzalı Dromio’da, Egeonla günde Efes’e gelmişlerdir. Üstelik Egeon’un kazada kaybettiği diğer iki oğlu da kazadan sonra kurtulmuşlar ve Efes’e yerleşmişlerdir.  Yani Egeon ile ikisi öz ikisi köle olarak aldığı dört oğlu Efes’te toplanmışlardır ama kimsenin bir diğerinden haberi yoktur.  
 
Daha önce deniz kazasında kaybolan öteki ikizler Antipholusla Dromio Efes’e yerleşmişlerdir. Ancak,  bu durumdan ne kardeşler ne de başka kimsenin haberi yoktur.
Dört ikiz kardeşin Efes’te olmaları nedeni ortalık iyice karışmış kardeşler bir diğerlerinden haberleri olmadan aynı kadınlarla sevişmeye vb başlamışlar, herkes kendi karısını ve kocasını iyice karıştırmış ve ortaya çıkan bu karmaşa nedeni ile konu mahkemelik olmuştur.  
 
Egeon’un  ikiz oğulları Efesli Antipholusla Siraküzalı Antipholus ve uşakları Efesli Dromio ile Siraküzalı Dromio’nun bir birlerine tıpa tıp benzemeleri  ortaya pek çok karışıklık çıkarmıştır.  İki evli ikizin eşleri diğer bekâr ikizleri kocaları ile karıştırmışlar ortaya bir düzine yanlış ve komik işler birikmiştir.  
 
Siraküza’ya sonradan gelen bekâr ikizler kazadan sonra Efes’e gelip Efes’te büyüyen ve Efes’te evlenen evli ikizlerin eşleri ile yanlışlıkla birlikte olmaya başlarlar. Kadınlar kocalarını karıştırmış ortaya pek çok yanlış da çıkmıştır. İkizlerin birbiriyle yer değiştirmesi; hele bireyin kendi bilinç ve bilgisi dışında öteki insanlar tarafından başka birinin yerine konulması diğer karmaşalara da yol açmış en sonunda olaylar mahkemeye yansımıştır.
 
Herkes bir diğerini suçlamakta ve olay anlaşılamaz yerlere gitmektedir.  En sonunda Egeon ‘nun da olayla ilgisi olduğu anlaşılmış tüm şikayetçiler ve taraflar hakim önünde toplanmış, oluşan karışıklıklar çözülmeye başlanmıştır.
 
Efesli Antipholus ile Siraküzalı Antipholu ; Efesli Dromio ile Siraküzalı Dromio’nun mahkeme de bir araya gelmeleri anneleri Emil’nın da aydınlatıcı bilgiileri sayesinden olaylar yavaş yavaş çözülmüş ve birbilerini kaybeden anne baba oğullar ile köle ikizler birbirlerine de kavuşmuş ve olanları anlamışlardır.
 
Bu arada Egeon’un karısı da ortaya çıkmış, Egeon’un karısı Emilia’nın da Efes’te bir manastırda başrahibe olduğu   ortaya çıkar.  Böylece olay çözülür Amili’anın da yardımı ile Kardeşler kardeşler ile , eşler de eşlerine, eşlerin çocukları da  bir birine kavuşur.
 
[1] Ayşe DAĞISTANLI, WILLIAM SHAKESPEARE’İN MACBETHOYUNUNUN İNCELENMESİ VE GIUSEPPE
VERDI TARAFINDAN OPERAYADÖNÜŞTÜRÜLMESİ, Yüksek Lisans, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, 2014
[2] Ayşe DAĞISTANLI, WILLIAM SHAKESPEARE’İN MACBETHOYUNUNUN İNCELENMESİ VE GIUSEPPE
VERDI TARAFINDAN OPERAYADÖNÜŞTÜRÜLMESİ, Yüksek Lisans, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, 2014
[3] İlker Yasin Keskin, Propeller Kumpanyasından Yanlışlıklar Komedyası: Mizah Disiplini!, ttp://www.mimesis-dergi.org/2014/05/pr
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış