Zar Adam Romanı Hakkında ve Özeti Luke Rhinehart

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen
Zar Adam   Luke Rhinehart ile ilgili görsel sonucu
 
 
Yazıda, “Zar Adam George Cockcroft'un “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek, Zar Adam adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar " Zar Adam George Cockcroft ” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
Zar Adam adlı eser, yazar  George Cockcroft'un yazdığı bir eserdir.  Ancak ünlü olmasını sağlayan Zar Adam adlı eserini  Luke Rhinehart takma ismiyle yazdığından dolayı bu isimle tanınmıştır.
 
Eser, asıl adı  George Cockcroft  olan Luke Rhinehart’ın  otobiyografik nitelikli bir  eseridir.  Luke Rhinehart  hem eserin yazarı, hem de kahramanı hem de eserindeki gibi bir psikiyatristtir. Yazar bu kitabında aslında kendi hayatını da anlatmaktadır. Yazar bu kitabın önsözünde kitabın”  kendi hayatının saçma bir biyografisi “ olduğunu belirtmiş ve kitaptaki olayları gerçekten de yaşamış olduğunu belirtmiştir.[1] Bu bakımdan kitapta yer alan her şeyi gerçek olarak kabul etmek de mümkündür.  Yazarın bu ifadesi eğer doğru ise  “yazdıklarını zihinde canlandırmak bile ürkütücü  ve şaşırtıcıdır. Eğer gerçekten doğruysa  “ tüm bunların yasanmış olduğu gerçeği tüyler ürpertir. Eğer öyle ise fazla cesur, fazla tesadüfi yasamış, fazlasıyla hayatının kontrolünü elinden çıkarmıştır.” [2]
 
Zar Adam (orijinal adıyla The Dice Man), George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı. 1971'de Amerika Birleşik Devletleri'nde basılmış, [3] piyasaya çıktığı dönem  uzun süre çok satanlar listesinde kendine yer ayırmış, uzun süre best seller olmuş bir kitabıdır.
 
Yazar bu eserinde oluşturduğu kurgu ile Amerikan ve dünya  edebiyatına farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. “Bir insan hem çok dürüst,  hem de sahtekâr;  hem eşini hiç aldatmamış, âmâ aynı zamanda çok çapkın, hem homofobik, hem de eşcinsel;  hem uyuşturucu karşıtı, hem de uyuşturucu kullanan; hem çocuklarına çok düşkün, hem de eve hiç uğramayan biri olabilir mi? Bu kitap işte bunu anlatmaktadır [4]
 
 
ESER HAKKINDA YAZILANLAR
 
Hem Batı hem de Doğu felsefelerini iyi bilen Luke Rhinehart basit zar atışlarıyla kendi dinini kurmuş,  hayatını değiştirmiştir.  Rhinehart ve hastaları ebedi kurtuluşu zarların kararına  terk etmişler; seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki  kararları zar atışlarına bırakmışlardır.  Yeni din muhafazakâr davranış ve ahlak çöküntüsünü esprili bir birleşimine dönüştürür. ' -Time Out- '
“'Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı tehlikeli bir roman. Okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler.' -David Slavitt- '
 
“Çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem.  Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş.' -New York Herald- 'Eğlenceli ve iyi yazılmış. Yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok.' -Time- (Tanıtım Bülteninden)[5]
 
 
KİTABIN KONUSU:
 
Monoton hayattan  sıkılmış bir  psikiyatrist  olan Luke Rhinehart, Manhattan'da eşi ve iki çocuğuyla yaşamakta iken hayatını  zar atarak değiştirmeye başlar. Batı  Doğu felsefelerini iyi bilen Rhinehart düşünceleriyle kendi hayatını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır. .Luke Rhinehart hastalarını da kendine benzetmeye başlar. Rhinehart ‘ın hastaları da  her şeyi zarların kararına bırakmaya başlamıştır.  Üstelik Luke Rhinehart ‘ın düşünceleri bir din haline gelmeye başlamış müritleri de çoğalmaya başlamıştır.
 
Luke Rhinehart ortaya attığı zar kuramıyla tamamen ego, id ve süper ego kavramını yok edip, kişiliği parçalamayı hedeflemiştir. Fakat Rhinehart  bu kuramı kendi üzerinde de uygulamış, kendi kişiliğini parçalamıştır.
Luke Rhinehart ‘ın yeni dini git gide esprili bir biçime dönüşmeye başlamıştır. .
 
 
KİTAPTAKİ  KİŞİLER :
  • Luke Rhinehart: Hayatında değişiklik yapmayı seven bir kişiliğe sahiptir.
  • Eric: İçine kapanık sosyal olmayan bir yapıya sahiptir.
  • Larry: O  da babası gibi hayatını zarlara bağlar ve bu da onun için alışılması kolay bir seçenek olur.
  • Roger: Cesur bir kişiliğe sahiptir.
  • Lil: Bencilce hareketler sergilemekten hiç kaçınmayan bir kişiliğe sahiptir.
  • Dr. Mann: Herkesin iyiliğini isteyen iyi bir kişiliğe sahiptir.
  • Bay spezio: Haklarını savunan bir kişiliğe sahiptir.
  • Lou Smith: Güreşçi
 
KİTABIN ÖZETİ
 
Luke Rhinehart bir psikiyatristtir. Luke Rhinehart bir kitap yazmaktadır. Yazdığı bu kitabın adı da  “ Zar  Adam” dır. Luke Rhinehart ‘ın yazdığı bu kitapta ) olağandışı olaylar çok fazladır.  Luke Rhinehart eline geçen her bir şeyi yeni bir seçenek olarak görmektedir. Tatlı çiçek salkımları ve  zarların atılışı gibi…
 
Hem Batı hem de Doğu felsefelerini iyi bilen Luke Rhinehart basit zar atışlarıyla kendi dinini kurmuş,  hayatını değiştirmiştir.  Rhinehart ve hastaları ebedi kurtuluşu zarların kararına  terk etmişler; seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki  kararları hep zar atışları sonucundaki gelen seçeneklere bırakmışlardır.
 
Luke Rhinehart ‘ın eşi Lil, çocukları Larry ve Evie, iş arkadaşı Jack Einsten, Bayan Einsten, hastaları, gene bir iş arkadaşı olan Dr.Mann bu şekilde davranmaya başlarlar. Bu insanların Luke Rhenhart’ın zar kuramını denemeye başladıktan beri aralarında olan insan ilişkileri de değişimeyse başlamıştır.
 
Zar kuramı ise şöyledir. Zarın her yüzüne seçenekler konulur. Bu seçeneklerin bazıları insanın hoşuna gidecek bazıları ise asla yapmayacağı hatta yapmak istemeyeceği şeylerdir.  Böylece her ihtimale bir şans tanınmış olur. Ve zar atılır. Gelen sonuca göre hareket edilir.
 
Luke Rhinehart biraz da sapıkça hareketler sergileyen ve zar atışlarının sonuçlarına göre davranmayı seçen bir adam olup çıkmıştır.  Üstelik bu huyunu hastalarına da aşılmakta onları da kendisi gibi davranmaya ikna etmektedir.
Luke Rhinehart  ve ona inanan hastaları  hayatlarını attıkları zarlardan çıkan seçeneklere göre davranarak yaşamaya başlamışlardır.  Doktor ve hastaları bir karar aşamasında zar atmakta, zardan çıkan seçeneğe göre davranmaktadır. Örneğin zarların talimatı ile hiç tanımadığı insanlarla içki içmeye gitmek,  ilk kez gördüğü biri ile sevişmeyi teklif etmek,
 
Luke, her şeyi zarlardan çıkan seçeneklere göre yapmaya başlar.   Hayatını ve verdiği karaları zarlara göre biçimlendirmekte ve bundan da vaz geçmemektedir. Üstelik çocuklarının bile hayatını zarlara bağlarmış ve onlara da bunları aşılamıştır. Larry de babası gibi hayatını zarlara bağlamış ve bu onda en belirgin bir alışkanlık haline dönüşmüştür.
Luke Rhinehart birçok durumda iradesini zarlara bırakması yüzünden başı birçok kurumla belaya girmiş,  İşten atılmış,  evliliği parçalanmış,  hatta tutuklanmıştır.  Zarlar yüzünden bir adamın ölümüne de neden olmuştur. Hatta zarların emirlerine göre yüksek güvenlik önlemlerin alındığı hastaneden otuz iki hastasını dahi kaçırabilmiştir.
 
Luke’nin zarlara bağlı olarak yaptığı garip hareketleri  onun akıl hastanesine  dahi düşmesine neden olmuş, kendini yitirmiş ve bu Zar Terapilerini kontrol altına almaya karar vermiştir. O yıllarda ünlü psikiyatr Dr.Moon , Luke Rhinehart’ın hastaneden çıktığı gün ölmüştür. Herkes Rhinehart ‘ın hasta olduğunu iddia etmesine rağmen, Luke Rhinehart  tek oy farkla hastaneden çıkarmayı başarmıştır.
 
Eğer tek bir cümleyle söylemek gerekirse;  zardan dolayı herkesin hayatı değişir ve herkes bambaşka bir insan olur…
 
 
[1]  Luke Rhinehart, Zar Adam, Pegasus Yayınları, Ekim 2008, ÇEVİREN : Enver Günsel, önsöz
[2]  http://www.uludagsozluk.com/k/luke-rhinehart/
[3]   http://tr.wikipedia.org/wiki/Zar_Adam
[4] http://profosyonelogrenci.blogcu.com/zar-adam/9430447
[5] Luke Rhinehart, Zar Adam, Pegasus Yayınları, Ekim 2008, ÇEVİREN : Enver Günsel
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...