Özel isimlerin - adların -yazılışı

Ekleyen : ESA , 25 Ağustos 2016 Perşembe aaa Beğen
 
 
 

 Özel adlar büyük harfle başlar:
a)  Kişi adlarıyla soyadları büyük harfle başlar:

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kâzım Karabekir, Ahmet Haşim, Tevfik Fikret, Mehmet Emin Yurdakul, Hüseyin Cahit Yalçın, Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık, Yunus Emre, Evliya Çelebi, Gevheri, Karacaoğlan, Âşık Ömer, Wolfgang von Goethe, Wilhelm Radloff, Vilhelm Thomsen, Victor Hugo.
b)Takma adlar da büyük harfle başlar:

 Muhibbi (Kanuni Sultan Süleyman), Demirtaş (Ziya Gökalp), Tarhan (Ömer Seyfettin), AkaGündüz (Hüseyin Avni, Enis Avni), Kirpi (Refik Halit Karay), Deli Ozan (Faruk Nafiz Çamlıbel), Server Bedi (Peyami Safa), İrfan Kudret (Cahit Sıtkı Tarancı), Mehmet Ali Sel (Orhan Veli Kanık).
c)Kişi adlarından önce ve sonra gelen saygı sözleri, unvanlar, lakaplar, meslek ve rütbe adları büyük harfle başlar: 


Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Kaymakam Erol Bey, Sayın Prof. Dr. Hasan Eren, Hamdi Bey, Mustafa Efendi, Zeynep Hanım, Bay Ali Çiçekçi, Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Doktor Behçet Uz, Mareşal Fevzi Çakmak, Yüzbaşı Cengiz Topel; Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Genç Osman, Deli İbrahim, Avcı Mehmet, Nişancı Mehmet Paşa, Deli Petro.d) Akrabalık bildiren kelimeler büyük harfle başlamaz:

Tülay abla, Ayşe teyze, Fatma nine, Kemal dayı, Saim amca, Ali enişte.
e) Akrabalık bildiren kelimeler başa geldiğinde lakap yerine kullanıldığı için büyük harfle baş­lar:

 Nene Hatun, Baba Gündüz, Dayı Kemal, Hala Sultan.
f) Bazı tarihî ve menkıbevi şahsiyetlerde ise akrabalık bildiren kelime sonda olduğu hâlde unvan değeri kazandığı ve özel ada dâhil olduğu için büyük harfle yazılır: 


Gül Baba, Susuz Dede, Adile Hala, Gülsüm Bacı, Sultan Ana.
g) Resmî yazılarda saygı bildiren sözlerden sonra gelen ve makam, mevki, unvan bildiren kelimeler de büyük harfle başlar:


Sayın Vekil
Sayın Başkan,
Sayın Vali,
h)Hitap kelimeleri de büyük harfle başlar:


Sevgili Kardeşim,
Aziz Dostum,
Değerli Arkadaşım,
ı)  Din ve mitolojik konularda geçen din ve mitoloji ile ilgili  Özel adlar da büyük yazılır.

Jüpiter Mars, Zühre, Hermes, Zeus, Osiris, Kibele, Mikail, Cebrail, ... Tanrı kelimesi özel anlamda yazıldığında büyük yazılır ama özel isim anlamında değilse küçük yazılır. Mısırlıların tanrılarından biri olan Amon - Ra, Eski Türklerin tanrıları,  Konuda geçen Mısır Tanrısı Osiris, Tarıça Hermes, 
i) Coğrafya terimlerinde geçen özel iism niteliğindeki  yer güneş, ay gezegen, yıldız.. adları ve kelimler büyük harfle başlar.

Dünya, Merkür, Üranüs, Jüpiter, Ay, Harley Kuyruklu yıldızı,


Fakat bu tip kelimeler, gezegen, yer, yıldız, uydu anlamında değilse küçük harfle başlar. Benim dünyamı yıktın. Benim ayım ve güneşim sendin,


 

 

Edebiyat Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com           Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...