Anlatılmaz Ki Bir Tek Kelime! Mananın anlamı bilinmez derinmiş Öğrenmek isteyen içinde gezinmiş Öğrenmek istemeyene mana ne yapsın Bilmediğine bildim demiş gerinmiş Gerinmişte boylu boylu yola serilmiş Doğru söyleyeni yolundan da çevirmiş Vakit tamam olunca sancı içinde gebermiş Bilmediğine bildim demiş sevinmiş Ağaç dalında düşer sarı yapraklar Yeşerene yer açıyor budur olacaklar Ölümde aynısıdır başka ne olacaklar Bilen bunu bilmiş hakka şükür etmiş Bilmeyende bu beni ilgilendirmez demiş Bilmediğiyle bildiğini hala iddia etmiş Vakit tamam olunca sancı içinde gebermiş Bilmediğine bildim demiş gebermiş Bilmeyene anlatılmaz ki bir tek kelime Rabbim güzel olanı sen ver bu gönlüme Ben geldim gideceğim yenisi gelir yerime Bilen bunu bilmiş hakka şükür etmiş Bilmeyende habersiz dünyada boş gezmiş Boş gezeni kalfası iken halim yerinde demiş Vakit tamam olunca sancı içinde gebermiş Bilmediğine bildim demiş eyvah demiş Bilenle yaşamak çok güzel bilirim olur Bildiğimiz nedir ki bir damla göl mü olur Hak bildirdikçe biliriz başka yolu mu bulunur Bilen bunu bilmiş hakka şükür etmiş Bilmeyen yolun sonu uzun dönerim demiş Yolun yarısına varmadan sancısı gelmiş Vakit tamam olunca sancı içinde gebermiş Bir şey bilmeyen son nefeste sen kimsin demiş Mehmet Aluç