Mart ayında başlar derdi tasasıGübre atılmalı budur yasasıSıfırın altına inmiş kasasıVeresiye defter dürer fındıkçı Unutmaz mayısta ilaç atmayıDeliği olmadan ister satmayıRekolte tespiti yapıp yatmayıKalan son kuruşu sürer fındıkçı Sezon yaklaşırken dert olur tırpanParayla bulunmaz dikeni kırpanÜstünden başından tozları çırpanYorgunluğu hayra yorar fındıkçı Ağustos ayının derdi büyüktürBir bir toplaması ayrı bir yüktürAmele parası sanki höyüktürPatoz var mı diye sorar fındıkçı Tarladan harmana yolculuk başlarKızgın güneş onun beynini haşlarİzinsiz başağa gireni taşlarBir kolay yolunu arar fındıkçı Hasat mevsiminde yağmur dert verirÇiftçinin olmayan yağları erirBu iş en sonunda çürüğe varırNe yaman hallere girer fındıkçı Kurutup emekle özenle seçerSatarken tüccarı başa iş açarOfise vermekten bazen vazgeçerVeremez bir türlü karar fındıkçı Vere vere bitmez birikmiş borcuÇiftçiden kesilir her türlü harcıHiç bir sezon olmaz gerçekten karcıKar beklerken eder zarar fındıkçı Hesaplar yapılır fındığa göreBu ürüne bakar geniş bir yöreUmutla yaşanır kısa bir süreÇadırı çuvala sarar fındıkçı Kısa kes sohbeti yeter Cemil’imFındık toplaması beter Cemil’imHesabı kabarık defter Cemil’imSeneye hayaller kurar fındıkçı 28/08/2022Ordu /ÇamaşCemil UYGUNHalk Şairi