(d. İzmir, 1919 / ö. Ankara, 1 Aralık 2008) Edebiyat Öğretmeni, Şair, Yazar
Halim Yağcıoğlu pek çok kaynakta 1919 yılında İzmir'de doğmuş olarak gösterilmektedir. Fakat yakın dostu Murat Özmen’in kimlik cüzdanında gördüğüne göre 1917 yılında İzmir’de doğmuştur. Babası Niyazi Bey, annesi ise Kadriye Hanım’dır.[1]Şair çocukluk yıllarını İzmir’de geçirmiş İlköğrenimini de İzmir Necati Bey İlkokulunda yapmıştır. [2]
İlkokulu İzmir Necati Bey İlkokulunda tamamladı. Ortaöğretimini Kızılçullu Amerikan Kolejinde [3]]ve İstanbul Erkek Lisesini 1939 yılında bitirdi. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümüne başladı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümüne devam ederken, Samanyolu adlı ilk eserini de yayımladı. (1941 İlk şiiri 1941 yılında Çınaraltı ve Ülkü dergilerinde yayımlandı. [4]Ankara Gazi Eğitim Enstitüsündeki öğrenimini 1944 yılında tamamladı.
Bir süre AÜ DTCF de Sineloji Çin Dili bölümüne devam etti. Daha sonra öğretmenliğe başladı. Zonguldak, Eskişehir, Urfa, Sivas, , Gaziantep ve Bolu’nun çeşitli ortaokul ve liselerinde öğretmenlilik yaptı. [5]Sırayla Zonguldak Ticaret Lisesi, Eskişehir Ticaret Lisesi, Şanlıurfa Lisesi, Sivas Ortaokulu, Gaziantep İlk öğretmen Okulu, Sivas 4 Eylül Lisesi ve Bolu Lisesinde Türkçe-Edebiyat-İngilizce Öğretmenliği görevlerinde bulundu.
Bu yıllarda yazmış olduğu yazıları ve şiirleri Ülkü, Çınaraltı, Doğu, Varlık, Kaynak, Edebiyat Dünyası, Fikirler, Dost, Seçilmiş Hikâyeler, Çağrı, Türk dili gibi dergilerinde yayınlandı.[6][7]
Kısa bir süre Ankara İşçi Sigortaları Genel Müdürlüğünde (SSK) Etüd ve Organizasyon Daire Başkanlığında Neşriyat Müdürlüğü Raportörlüğü görevinde bulundu ama daha sonra yeniden öğretmenliğe döndü. Daha sonra Ankara'da Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'nde memur olarak çalışmaya başladı. Kütüphaneler Genel Müdürlüğünde de bir süre çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı. 1968
Emeklilik döneminde Muzaffer Uğraşkan’ın çıkardığı Kemalist Ülkü dergisinde Yazı İşleri Müdürlüğü yapmaya başladı Bu görevini otuz yıl boyunca devam ettirdi. 1968-1998 [8]
1 Kasım 2008 günü Ankara Küçükesat’taki evinde hayata veda etti. Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi [9]
EDEBİ KİŞİLİĞİ
Başlangıçta 1945 yılına kadar hece ölçüsüyle yazdı. İlk şiiri 1934 yılında Gündüz dergisinde yayımlandı.. Bu tür şiirleri Ülkü, Doğu (Zonguldak), Çınaraltı dergilerinde yayımlandı. Şair görev yaptığı illerde masallar da derledi ve bu derlemelerini de yayımladı. Antolojiler de oluşturan şair, eleştirmenlik de yaptığı gibi oyunlar da yazdı.
Şairlik hayatındaki ilk şiirlerinde halk şiiri geleneğine bağlı kalarak hece ölçüsü, durak sistemi vb kullandı. 1945'ten sonra Garip şiirine dikkat etmeye başladı. 1950 yıllarında serbest şiire de örnekler vermeye başlamıştı. 1950 yılından sonra toplumsal konulu şiirlere yöneldi. Şiirlerinde, dostluk, sevgi, aşk, Anadolu, Anadolu halkı, kültürü ve tabiat konularına yöneldi. 1950 li yıllarda Garipçilerin etkisi altına girerek vatan, bayrak, ulus sevgisi aşk, Atatürk ve genel konularda yazılmış serbest şiirlere yöneldi. Atatürk sevgisini en iyi yansıtan şairler arasında yer aldı. Öğretmen olması nedeni ile de çocuklara yönelik yurt ve Atatürk sevgisi temalarına da değindi. İlkokullarda ezberletilen "Mustafa Kemaller Tükenmez" adlı şiiri ile çocukların da bildiği bir isim oldu. Çocuklar için masal derlemeleri de yaptı.
Şiirleri; Çınaraltı, Ülkü, Kaynak, Şadırvan, Dost, Türk Dili, Varlık, Çağrı, Su, Edebiyat Dünyası, Fikirler, Seçilmiş Hikâyeler ve Kemalist Ülkü gibi önemli sanat dergilerinde yayımlandı.[10]
Oyunları, antolojileri, çocuk kitapları ve masal derlemeleri olan şairin başlıca eserleri şunlardır:
Kitapları
Oyunları
Derleme
KAYNAKÇA
Yorum Yapmak için Kayıt Olun veya Giriş Yapın
Esa
2 years ago