Astrolojik inançlara göre Ay’ın akrep burcuna girmesi, Ay’ın huzurunun kaçacağı, gerginliklerin oluşacağı anlamına gelmektedir. Bu durumun insanlarda da duygusal anlamda huzursuzluklara, gerginliklere neden olacağına inanılır.
Ay, akrep burcunda iken insan duygularının biraz sertleşeceği, insanların kavga çıkarmaya eğilimli olacağı, kıskançlığının artacağı, sezgilerin güçlü olacağı, ruhsal anlamda huzursuzluk duyulacağı düşünülür. Bu nedenle Ay, Akrep burcuna doğu ilerken veya Ay, Akrep burcunda iken 23 Ekim 21 Kasım arası sefere çıkmak, yolculuk yapmak sakıncalı görülmektedir.
Divan şiirinde bu konu bir hayli işlenmiş, Ay, akrep burcunda iken yola çıkılması, sefere gidilmesinin sakıncalı olacağı vurgulanmıştır. Sevenler sevdiklerine Ay akrep burcunda iken sefere çıkılmamasını tembih etmişlerdir. Ay akrep burcunda iken sefere çıkmanın uğursuzluk getireceğine dair inançlar bir hayli kuvvetlidir.
Ey dil ruh u zülfün görüp terkimiz urma
Çıkma sefere ki oldu menzili akrep Ahmet Paşa
( Ey gönül o güzelin yanaklarını ve zülfünü görüp atımızın terkine vurma ( beni terk etme, atı dehleyip gitme) Çünkü Ay akrep burcuna girmiş sefere çıkmak uğursuzluk getirir. )
Hâne- i ağyardan çıktı çûn ol meh bî nikâb
Öyle sandım doğdu akrep menzilinden âfitâb Emri
Ay’ın menzili rakiplerin ( yabancıların ) hanesinden çıktı ve Ay’ın nikabı açıldı ( Ay akrep burcundan çıktı ) Öyle zannettim ki Ay’ın menzilinden Güneş doğdu.
Emri bu beytinde Ay’ın akrep burcundan çıkmasının saadete işaret edeceği anlatmıştır.
Bu misafir haneden göçmek gerek lîkin henüz
Nahsdır eyyamımız bir sa’d – saat bekleriz Sofyalı Hazani [1]
Ay, akreb burcunda olduğu için misafir olduğumuz hanede beklemeyi sürdürüyoruz. Yola çıkacağız ama nahsa göre elverişli bir zamanı ve uğurlu bir saati bekliyoruz.
KAYNAKÇA
[1] Ahmet Talat Onay, Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar, MEB, 1996, s. 429
0
0
Yorum Yapmak için Kayıt Olun veya Giriş Yapın