Yazıcı Salih ve Şemsiye Adlı Melhame Kitabı
Yazıcı Salih veya Selahaddin, XIV. yüzyılın ikinci yarısı ile XV. yüzyıl başlarında yaşamıştır. Asıl adının Salih veya Selahaddin olması hakkında tartışmalar yapılmıştır. “Âmil Çelebioğlu ise onun, “Yoksa nice söyleye değme hakîm/Haddi nedir Sâlih’in dünyada kim” beytine dayanarak (Süleymaniye Ktp., Pertevniyal Vâlide Sultan, nr. 766, vr. 12a) aslı “Sâlihü’d-dîn” olan terkibin vezin zarureti dolayısıyla “Salhadîn” şeklinde kaydedildiğini ve adının Sâlih olması gerektiğini söyler. Esasen oğlu Mehmed’in, eserlerinde künyesini Muhammed b. Sâlih b. Süleyman şeklinde göstermesi de Çelebioğlu’nun görüşünü destekler. Bu künyeden ve Tuhfetü’l-mücâhidîn’deki Sâlih b. Süleyman kaydından (Nuruosmaniye Ktp., nr. 2293, s. 497) babasının gerçek adının da Evliya Çelebi’nin kaydettiği üzere Şücâeddin değil Süleyman olduğu öğrenilmektedir.”[1]
Hayatı hakkında çok bir bilgi bulunmaz. Şemsiyye adlı melhamesi ile literatüre ismi geçmiş, bu eserini de Ankara’da yaşayan Devlet Han ailesinden İskender b. Hacı Paşa’ya ithaf etmiştir. Bu bakımdan Ankara’da yaşamış olduğu düşünülür. Eserinde 36 yıl boyunca Kasapoğlu Ali Bey’in kâtibi olarak yanında yaşadığını belirtmiştir. [2]Yazıcı adını da buradan aldığı anlaşılmaktadır. Gelibolulu Ali ondan söz etmiş ve Ankaralı olduğunu belirtmiştir. Evliya Çelebi’de eserinden ondan bahsederek babasının adının Süleyman olduğu Yazıcı Salih’in de mezarının Ankara’da olduğunu belirtmiştir. [3] Fakat Yazıcıoğlu Mehmet ve Ahmet Bican’ın babası olan Yazıcı Salih’in Ankara’da uzun yıllar yaşadığı kesin olduğu halde şeceresinin Malkara’ya uzanmış olması gerektiği Malkara da doğmuş olabileceği ortaya çıkar.
Bu bilgiler bir araya geldiği zaman Yazıcı Sâlih’in meşhur Muhammediye ( 15. yy ) nin yazarı Yazıcızade Mehmet ile Envaru’l Aşık’ın yazarı Yazıcızade Ahmet Bican ‘ın babaları olduğu ortaya çıkmaktadır. Yazıcızade Mehmet ve Muhammed iye hakkında çalışmalar yapan Amil Çelebioğlu Yazıcı Salih’in devrin âlimlerinden biri olduğu devrin yüksek memuriyetlerinden biri sayılan Kâtiplik mertebesine ulaştığını - 36 yıl boyunca Kasapoğlu Ali Bey’in katibi olara k- Bolu ve Ankara civarlarında devlet görevlerinden bulunduktan sonra Gelibolu’ya yerleştiğini yazar. [4]
Kaynaklardan çıkan verilere göre ailenin Malkara’dan veya Malkara’ya bağlı Kadıköy’den gelen bir geçmişe dayandığı ortaya çıkar. Yazıcı Salih’in Kasapoğlu Ali Bey’in kâtibi olduğu ve yine Kasapoğlu Ali Bey ile Gelibolu'da önceden yaşadıkları, sonra Ankara ve bolu civarlarında bulundukları ortaya çıkar. Gelibolu’da Kasapoğlu Ali Bey ‘in adını taşıyan bir hamamın bulunması [5] Yazıcı Salih’n Kasapoğlu Ali Bey ile buraya geldiğine bir kanıt teşkil edebilir. Bu hamam Sultan II.Murad döneminde Kasapoğlu Ali Bey tarafından yapılmış, olduğuna göre Ali Bey’in Gelibolu da en azından bir kaç yıl görev yaptığı, bu görevi esnasında Yazıcı Salih’in de yanında olduğu, Yazıcı Salih’in Ali Bey’in ölümünden sonra Gelibolu’ya yerleşmesine bir çeşit vesile teşkil ettiği ortaya çıkmaktadır.
Nitekim oğullarından Ahmet Bican Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. [6]Muhammediye’nin yazarı olan Mehmet Bican ise muhtemelen Ankara da doğmuş olmalıdır. Muhammediye’nin yazarı Mehmed ile küçük kardeşi Ahmed Bîcan Çelebi Mehmet ve Fatih devri mutasavvıflarından ve âlimlerindendir. Bu bilgiler sayesinde doğum tarihi bilinmeyen Ahmet Bican’ın 1408 den sonra dünyaya gelmiş olabileceğini, Ağabeyi Mehmet’in ise 1408 den önce doğmuş olması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Yazıcı Sâlih, babasının yaptırdığı külliyeyi idare etmek için Malkara’ya yerleşen Ali Bey ile birlikte oraya gitmiş ve onun ölümüne kadar kendisine hizmet etmiş, ardından Gelibolu’ya yerleşerek burada vefat etmiştir.
Yazıcı Salih’in 1408 yılında yazmış olduğu Şemsiye Adlı eseri Anadolu sahasında yazılmış olan İlk Manzum astroloji ve Fal kitabı olan Melhame türündeki eserlerin ilkidir. [7] Yazıcı Salih’in daha hayatta iken bu eseri sayesinde çok tanınmış olduğu, Gelibolu’ya yerleştiklerinde dahi Gelibolu halkı tarafından eşi kendisi ve çocuklarının ermiş – veli düzeyinde saygı görmelerinden anlaşılabilir. Halk arasından Yazıcı Salih, anneleri, Ahmet Bican Yazıcıoğlu Mehmet ile ilgili menkıbeler oluşmuştur.
Âmil Çelebioğlu’na göre (İİFD, sy. 1 [1976], s. 178-179) yeri tam tespit edilemeyen kabri, Gelibolu’daki Yazıcızâde Mezarlığı’nın kapalı bölümünde oğullarının mezarlarına yakın bir yerdedir. [8]
Yazıcı Salih “ Şemsiye “ adlı eserini yazabilmesi i Farsça ve Arapça yı iyi düzeyde bilmesi gerekir. Şemsiye adlı eseri Anadolu’da yazılmış ilk melhame olduğuna göre bu eserini Arapça ve Farsça eserlerdeki bilgileri derleyerek yazabilmiş olmalıdır. Şu halde 36 yıl devlet kademelerinde kâtiplik de yapabildiğine göre Arapça ve Farsçayı Türkçeye tercüme edebilecek kadar iyi bilmek zorundadır. Şu halde oldukça iyi bir eğitim görmüş tür. Nitekim Gelibolulu Âlî Efendi Künhü’l-ahbâr’da onun ilm-i nücûmda “yed-i tûlâ” sahibi olduğunu kaydeder. Ali’nin bu sözleri Anadolu sahasında İlm-i Nucum konusnda yazılmış ilk eser ve İlk İlm-i Nucum müellfi olmasından Ahmet Bican ve Yazıcızade Mehmet gibi iki oğul yetiştirmesinden anlaşılmaktadır.
Yazıcızade Ahmet Bican Hayatı Eserleri Konuları
Yazıcızade Mehmet ve Muhammediye ( 15. yy )
KAYNAKÇA
Yorum Yapmak için Kayıt Olun veya Giriş Yapın